yoga

योग

Joga powstała i rozwijała się na przestrzeni tysięcy lat w Indiach i jest fundamentem tamtejszej kultury. Jej celem jest zwiększenie samoświadomości człowieka i stanowi kompleksowy system terapii obejmujący rozwijanie czucia i kontroli ciała, emocji, umysłu i relacji międzyludzkich. Istnieje wiele jej odmian, a podstawowa praktyka obejmuje asany – pozycje, które wzmacniają i uelastyczniają ciało, z poszanowaniem swoich możliwości i ograniczeń.

Joga pomaga pozbywać się napięć, bólu, uczy budowania korzystnych wzorców ruchowych, wprowadza równowagę do naszych ciał, łagodzi stres, uspokaja, pomaga zwiększać mobilność i elastyczność, poprawia krążenie, wydolność, wspomaga lepsze funkcjonowanie układu mięśniowego, nerwowego, oddechowego, uczy stabilności.

Budujemy relację
z naszym oddechem, który jest podstawą spokojnej i uważnej praktyki.

Emilia Iwaniuk

Dzięki swojej uniwersalności, ponadczasowości i skuteczności joga staje się niezastąpionym remedium na problemy współczesnych ludzi, pomaga w codziennym życiu i w sytuacjach kryzysowych. W 2016 roku joga trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. W uzasadnieniu tej decyzji podkreślono jej wszechstronny wpływ na społeczeństwo – od jej walorów zdrowotnych i leczniczych po edukacyjne i artystyczne.

To połączenie ruchu z oddechem, polega na budowaniu pozycji i płynnym przechodzeniu pomiędzy nimi w rytmie oddechu.

Emilia Iwaniuk

Ćwiczymy z poszanowaniem swoich możliwości
i ograniczeń, bez oceniania, rywalizacji, pośpiechu.

Budujemy relację z naszym oddechem, który jest podstawą spokojnej i uważnej praktyki. Poznajemy asany – pozycje jogi, które na poziomie fizycznym wzmacniają i uelastyczniają ciało, pomagają pozbywać się napięć, niekorzystnych nawyków ruchowych i wprowadzają równowagę do naszych ciał. Uczymy się przenosić doświadczenia jogowe do naszych codziennych sytuacji, zwracając uwagę na prawidłowe ustawienie miednicy, kręgosłupa. Ćwiczymy z poszanowaniem swoich możliwości i ograniczeń, bez oceniania, rywalizacji, pośpiechu. Wspólnie tworzymy bezpieczną przestrzeń do odkrywania potencjału naszych możliwości. Zbieramy doświadczenia, szukamy miękkości, lekkości, siły w sobie, RÓWNOWAGI pomiędzy napięciem i rozluźnieniem – z czasem na pytania, próby, modyfikacje, w atmosferze spokoju i cierpliwości.